Handel ze skupem samochodów - zalety i wady

Sprzedawcom samochodów zwykle zależy na tym, aby przeprowadzić transakcję najszybciej jak to tylko możliwe. Chcą jednak również otrzymać jak najwięcej pieniędzy za samochód, którego się pozbywają. Jak więc przeprowadzić transakcję, aby być z niej w pełni zadowolonym?

Kontakt ze skupem samochodów

Wydaje się, że w zdecydowanie przeważającej części przypadków najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest handel ze skupem samochodów. Jest to rozwiązanie szybkie i gwarantujące całkiem niezłe wynagrodzenie. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu jak działa skup samochodów używanych i jakie są jego zalety oraz wady których z pewnością również nie jest całkowicie pozbawiony.

Sprzedaż z dnia na dzień

Osoby, które odwiedziły już skup samochodów używanych i skorzystały z jego oferty najbardziej chwalą sobie zdecydowanie realizację transakcji z dnia na dzień. Mało tego, czasem nawet udaje się sprzedać samochód tego samego dnia.

Zdarza się, że sprzedaż samochodu z dnia na dzień jest konieczna, gdyż potrzebne są pieniądze. Może dojść do takiej sytuacji w przypadku jakiegoś niespodziewanego wypadku, czy też w sytuacji, gdy pojawi się okazja kupna nowego samochodu.

Brak konieczności poszukiwania kupca

Tym co najbardziej uciążliwe dla wielu sprzedawców samochodów jest długotrwałe nieraz poszukiwanie kupca. Rozklejanie dziesiątek ogłoszeń i wydawanie pieniędzy na ogłoszenia na portalach branżowych często okazuje się nieskuteczne. W przypadku skupu samochodów nie ma tego problemu, gdyż w ogóle nie trzeba zajmować się poszukiwaniem kupca. Zajmuje się tym skup samochodów za gotówkę, jednakże nawet jeśli nie uda mu się znaleźć nikogo, kto chciałby kupić dane auto, to sprzedawca nie powinien się tym martwić. Otrzymuje on bowiem pieniądze od skupu, a jeżeli nie uda się później odsprzedać auta to kłopot ma już tylko skup samochodów osobowych.

Czym się różni komis?

Pozornie, działanie komisu jest podobne do skupu. Okazuje się jednak, że podobieństwo polega jedynie na tym, że zarówno w skupie jak i w komisie zostawia się auto, na które poszukiwani są później chętni. Więcej jednak jest różnic niż podobieństw pomiędzy skupem samochodów osobowych a komisem samochodowym.

Opłacanie prowizji

Różnica polega przede wszystkim na tym, że komis wymaga zapłacenia prowizji, aby pośredniczył on w sprzedaży auta. Skup samochodów za gotówkę natomiast nie wymaga żadnych opłat, lecz sam płaci za samochód. Warto bowiem zapamiętać, że skup samochodów używanych nie pełni funkcji pośredniczącej, lecz wciela się w rolę nabywcy samochodu.

Czy jednak prowizja sprawia, że sprzedaż w komisie jest mniej opłacalna? Zależy tak naprawdę z jakiej perspektywy na to spojrzeć. Teoretycznie, jeśli trzeba zapłacić prowizję, jest się stratnym i lepiej sprzedać auto tam, gdzie tej prowizji nie ma. Z drugiej jednak strony, komis czasem nie wymaga płacenia czegokolwiek od sprzedawcy auta, lecz jedynie od kupca. Oznacza to, że nabywca nie tylko płaci za kupowane auto, ale również płaci właścicielowi komisu prowizję. Sprzedawca zyskuje na tym gotówkę, ale traci przeważnie czas, gdyż poszukiwanie kupca w takiej sytuacji zwykle trwa o wiele dłużej.

Warto też zauważyć, że co prawda skup samochodów za gotówkę nie pobiera prowizji, to jednak nie oznacza, że na sprzedaży w nim samochodu zarabia się zawsze więcej niż w komisie. Wynika to z tego, że cena jaką oferuje skup jest niższa od ceny rynkowej. Wynika to z zasady działania skupu, który właśnie dzięki różnicy w cenie kupna i sprzedaży może funkcjonować i zarabiać.

Profesjonalizm w skupie i w komisie

Oczywiście, profesjonalizm pracowników zależy od danego skupu czy komisu. W niektórych skupach są zatrudnieni amatorzy, z którymi nie warto robić interesów. Natomiast w komisach czasami pojawiają się profesjonaliści znający się doskonale na samochodach i znający rynek motoryzacyjny. Tendencja jest jednak taka, że skup samochodów używanych zwykle charakteryzuje się większym profesjonalizmem niż komis. Dlaczego ma to jednak znaczenie?

Ma to znaczenie przede wszystkim ze względu na profesjonalną wycenę samochodu. W komisie często nie możemy spodziewać się takiej wyceny, przez co może się okazać, że auto oferowane jest w zbyt niskiej lub też w zbyt wysokiej cenie. Skup samochodów osobowych z oczywistych przyczyn o których była mowa powyżej obniża wartość samochodu, jednak wycenę przeprowadza zwykle bardzo profesjonalnie. Można więc mieć w takiej sytuacji pewność, że auto nie zostało przecenione, ani też niedocenione.

Co ze sprzedażą bezpośrednią?

Jeśli ani skup samochodów używanych ani też komis nie wydają się być wystarczająco przekonywujące pozostaje jeszcze sprzedaż bezpośrednia. Warto przyjrzeć się bliżej temu właśnie rozwiązaniu.

Czasochłonna metoda sprzedaży

Niewątpliwie, pod względem oszczędności czasu skup samochodów za gotówkę, jak i nawet komis przewyższają sprzedaż bezpośrednią. Po pierwsze, konieczne jest poświęcenie wielu godzin na reklamę samochodu, który chce się sprzedać. Następnie trzeba oczekiwać, czasem bardzo długo, na to, aż ogłoszenie kogoś zainteresuje.

Wyższe wynagrodzenie - czy aby na pewno?

Wiele osób jest skłonnych poświęcić więcej czasu na sprzedaż samochodu po to, aby otrzymać za niego lepszą cenę. Wydaje się, że sprzedaż bezpośrednia pozwala na otrzymanie największego zysku. Faktem jest, że w tym przypadku nie trzeba opłacać żadnych prowizji, nikt również nie obniża sztucznie wartości samochodu. Jednakże, pojawia się tu inny problem, a mianowicie ten dotyczący wyceny auta. Wiele osób po prostu zupełnie nie potrafi trafnie oszacować ceny auta, przez co sprzedają je po cenie poniżej wartości rynkowej lub mają problem ze sprzedażą poprzez ustalenie zaporowej, zbyt wysokiej ceny.

Znając się dobrze na samochodach, kiedy ma się pewność, że posiada się umiejętność trafnej wyceny warto wykorzystać sprzedaż bezpośrednią. Jednakże, jeśli ceni się swój czas i pragnie się profesjonalnej wyceny samochodu z pomocą przychodzi skup samochodów używanych.

Źródła: